Nebeští jezdci aneb První motocykly BMW

Nebeští jezdci aneb První motocykly BMW

Bavorská továrna na motory (původně BMF, ne BMW!) vypiplala svůj první plochý dvouválec pro letadla a až v roce 1923 jeho obdobu vsadila do motocyklového rámu – tak vzniklo R 32. Kardan nesměl chybět.

Bavorská továrna na motory (původně BMF, ne BMW!) vypiplala svůj první plochý dvouválec pro letadla a až v roce 1923 jeho obdobu vsadila do motocyklového rámu. Kardan nesměl chybět.

  Šťastný majitel prvního motocyklu BMW

Obvyklé hvězdicovité letecké motory byly pro menší kubatury dost nepraktické, a tak právě před 90 lety vznikla kultivovaná, protože výborně vyvážená jednotka se dvěma protilehlými válci. Motor M2B15 si od mnichovských dílen objednal norimberský výrobce motocyklů Victoria a zpočátku jej nabízel jako stabilák s využitím v zemědělství. V jedné stopě se uplatnil prostřednictvím motocyklů Helios, bavorské továrny záhy začleněné do BMW. Tím se složitý kruh uzavřel a BMW se konečně dostalo k uplatnění svého vlastního motoru.

„Upravte motorku Helios podle našich standardů,“ přikázal ředitel Popp šéfkonstruktéru BMW Maxi Fritzovi (foto dole). „Nejlepší bude hodit ten krám do jezera,“ opáčil Fritz. Zásadně nesouhlasil s umístěním motoru do rámu podle vzoru anglických douglasů – tedy s klikovkou napříč a problematickým chlazením zadního válce.

Šéfkonstruktér Max Fritz měl zkušenosti s leteckými motory

Proč se nevrátit k osvědčenému uspořádání z letectví, tedy s válci do strany? Spodový půllitr po tři roky vyráběného BMW R32 (1923-1926) dával při 3200 ot./min výkon 6,3 kW, nízký kompresní poměr 5,0:1 umožnil spalování nízkooktanových benzinů. Zapalování obstarávalo letecké magneto. Tři rychlostní stupně se řadily dlouhou pákou zasazenou do kulisy na pravé straně nádrže. Všimněte si dvojitého trubkového rámu, odpružení předního kola čtvrteliptickým listovým perem a zadní brzdy s přítlačným dřevěným špalíkem.  Přední buben se začal montovat až u pozdějších sérií. Motorka s rozvorem 1380 mm, rozměry 2100 x 800 x 950 mm a hmotností 122 kg dosahovala rychlosti 100 km/h. Spotřeba? Na 100 km připadalo kromě 3 l benzinu ještě asi čtvrt litru oleje – a to se BMW pyšnilo, že nemá ztrátové, ale oběžné mazání…

Monoblok poháněcího ústrojí byl nejen elegantní, ale hlavně praktický

Zakladatel tradice

Řada řešení prapůvodního BMW R32 provázela bavorské motocykly dlouhá desetiletí. BMW například zavedlo tlakové oběžné mazání v době, kdy většina konkurentů sázela na ztrátové odkapávací, bavoráky si svůj systém podržely do přepracování v roce 1969. Karburátor umístili vzadu, aby při rychlejší jízdě náporový vzduch nevytvářel v plovákové komoře přetlak. Až do představení typu F650 (1994) se žádný bavorák neobešel bez spojovacího hřídele a některé modelové řady se jej drží dosud. Hnací kloubový hřídel logicky navazoval na podélnou orientaci klikového a převodových hřídelů. Řetěz se pro „boxery“ prostě nehodí, o čemž podal důkaz předchůdce BMW R32 – anglický „flat-twin“ ABC. Technici i estétové na R32 dodnes oceňují elegantní a kompaktní konstrukci s převodovkou v jednom montážním celku s motorem, bez tehdy obvyklého spojovacího (primárního) řetězu.

BMW po prohrané válce nesmělo vyrábět letadla. Motocykl Helios „hodilo do jezera“ a svůj vlastní motor otočilo o 90° - tak vzniklo BMW R32.

Víte, že…

…se BMW původně jmenovalo BMF? Bayerische Motoren Werke (Bavorská továrna na motory neboli BMW) totiž vznikla roku 1916 sloučením dvou „fabrik“(odtud F) – motorárny Rapp a letecké továrny Gustava Otty. Po roce došlo na změnu označení, Werke (dílny) se zdály atraktivnější. Na aviatiku odkazuje logo s roztočenou vrtulí, bílé a modré výseče používají barvy bavorské vlajky.

Zdeněk Vacek