Modely od FOX toys – veterány do kapsy i pro znalce

Modely od FOX toys – veterány do kapsy i pro znalce

Milovníci historie motorismu mívají k modelům velmi blízko. Precizní miniatura jinak leckdy nedosažitelného automobilu snů potěší každého kluka od jednoho do sta let. Největší prodejce modelů aut v ČR, společnost FOX toys, s.r.o., nabízí přes 17 000 druhů včetně veteránů od Velorexu 1/43 (890 Kč) po špičkový Jaguar XJR-9 (1/8) za 65 000 korun!  Navíc i na modely platí výhodné „šrotovné“. Více informací získáte na internetu.

Modely FoxToys

U založení firmy stála společná láska k modelařině a veteránům. Jednatel firmy FOX toys Karel Kot vzpomíná na dětství, kdy od maminky dostal model Matchbox Rolls-Royce Silver Shadow 1963 ve zlaté metalíze. Dnes je šťastným majitelem nejen tohoto unikátního veterána, mimochodem prvního rollse dodávaného právě ve zlatém odstínu, ale pochopitelně opečovává také druhý rodinný poklad – původní klukovský matchbox.

Modely FoxToys

Nablýskaný rolls, stejně jako rudý Lotus Esprite (1984), dílo Colina Chapmana, nesměly chybět při slavnostním otevření podnikové prodejny v centru Prahy. Najdete ji v pasáži Černá růže (Na Příkopě 12, Praha 1, necelých 5 minut od Václavského náměstí). Na ploše 120 metrů můžete vybírat ze stovek modelů všech kategorií. FOX toys totiž průběžně zachovává nabídku přes 17 000 druhů osobních a závodních aut, modelů Formule 1, vozů rallye, motocyklů, strojů zemědělské, stavební a vojenské techniky, dále pak autobusů a nákladních aut. Kromě cizích krasavců si tu přijdou na své také patrioti. FOX toys totiž poskytuje největší výběr českých typů aut včetně speciálních, ručně vyráběných modelů.

Modely FoxToys Společnost FOX toys s.r.o., založená v roce 1995 Karlem Kotem a Martinem Vildem, má ještě jedno prodejní místo v Praze 10 – Strašnicích a patřila k průkopníkům internetových obchodů na modely aut (www.foxtoys.cz). Jak jinak, také na webu je jedničkou. Díky širokému sortimentu a schopnosti uspokojit i náročné zákazníky v současné době vyřizuje objednávky bez nadsázky z celého světa včetně tak náročných trhů jako je japonský či izraelský.

Modely FOX toys jsou výběrem toho nejlepšího, co je ve světě k mání. Pražská firma je akceptována jako renomovaný obchodní partner a svoje zastoupení jí svěřili dva největší výrobci modelů -  Minichamps a Ixo Models. Sortiment zpestřuje nabídka dalších zhruba padesáti producentů.

Kromě soukromých sběratelů i všech těch, kteří si chtějí vyzdobit pracovní stůl, se na FOX toys obracejí také velcí odběratelé. Modely automobilů totiž představují ideální propagační produkt skutečné dlouhodobé hodnoty. Z obchodních partnerů připomeňme například Porsche Interauto, Auto Exner, Ford Charouz, Scuderii Ferrari, Sixt, Škodu Auto, Shell, Sonnax, Intensys Citroen, Abloy, Penthouse, Webasto, Autoshow Praha, Lagermax, Čechofracht nebo Heineken.

Česká klasika: srdcařina i investice

Modely FOX toys dobře znají také návštěvníci automobilových muzeí. Možná jste si i vy z Tatra Muzea v Kopřivnici na památku odvezli malou Tatru 77 nebo šestsettrojku právě od FOX toys (foto).

Modely FoxToys

K novinkám podzimu 2009 patří pestrá série retro modelů FOX toys. Velká poptávka po klasických vozech bývalého Východního bloku totiž inspiruje další a další provedení. Nepřehlédnutelná je žlutobílá „vébácká“ verze modelu Volha 24, dále Avia A 21 a barevné varianty oblíbené Tatry 603. Jako perličku uvádíme, že první dva modely policejních vozů Volha 21 a Lada 01 (oba v limitované sérii 1000 ks) jsou v současné době již vyprodány a sběratelé je v aukci na Aukro.cz seženou zhruba za 2 500 až 3 000 Kč. Původně přitom u FOX toys stály  890 korun a v krátké době se tak zhodnotily o stovky procent!

Obdobný „osud“ nejspíš potká také dlouho očekávaný a nyní velmi žádaný „hadraplán“ alias „prchající stan“ – zkrátka legendární českou tříkolku Velorex. „Prdlavka“ v měřítku 1/43 byla představena v polovině října 2009. Pečlivě provedený model věrný předloze vznikl na exkluzivní objednávku společnosti FOX toys a byl pro ni vyroben firmou Spark v limitované edici 1000 ks. Za cenu 890 Kč je k dispozici výhradně v  prodejnách FOX toys.

Modely FoxToys

Uveďme několik dalších příkladů z veteránské nabídky tohoto druhu – modely 1/43: Avia A21 a Volha Gaz M24 pro Policii ČR i VB, Tatra 603/3 pro VB, Požární ochranu, jako civilní T2 v barvě bílé i modré, aerodynamická Tatra 77, mikrobus Škoda 1203, kabriolet Škoda Felicia, Škoda 1000 MB GT Rallye Vltava, Wartburg 353, Barkas B1000, GAZ 69 atd.

Pro náročné sběratele

FOX toys v rychlém sledu doplňuje svůj široký sortiment jak o všem dostupné „třiačtyřicítky“ za lidovou cenu 890 Kč, tak i naprostý protipól automobilové modelařiny.  Před dvěma týdny oficiálně uvedl na trh exkluzivní novinky americké společnosti GMP. Limitovaná edice modelů RAR (Real Art Replicas) je vyrobena v měřítku 1/8 a i přes vyšší cenu je o ně ve světě takový zájem, že některé modely byly již zcela vyprodány. Modely RAR jsou vyráběny v měřítku 1/8 a je o ně takový zájem, že řada modelů byla již zcela vyprodána. Minulý rok GMP získala licenci na výrobu modelů Ferrari, která je již od roku 1999 ve vlastnictví firmy Mattel. Více na stránkách http://www.realartreplicas.com

Modely FoxToys

Do Čech se z této unikátní sběratelské kolekce v první vlně dostávají vozy Porsche 550 Spyder, Jaguar XJR‑9 V-12 a Ferrari P4 Spyder. Modelů Porsche je na celém světě pouze 250 kusů a prodávají se za cenu 50 000 Kč. Stejný počet je i modelu Jaguar XJR-9, který je k mání dokonce za 65 000 Kč. Další perla se jmenuje Ferrari P4 Spyder. „Limitované edice ze série Real Art Replicas vzbudily ve světě velký ohlas a poptávku, což je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli uvést tuto značku a sérii modelů i na český trh,“ říká k tomu Karel Kot, jednatel společnosti FOX toys s.r.o. „Například u Ferrari P4 s cenou 80 000 korun jsme měli jen tři kusy a z toho jsou dnes dva již prodány,“ dodává společník Martin Vild.

Seriál recenzí modelů a soutěží

K tříkolce Velorex, Tatře 603, Volze 21 a dalším krásným klasikům se na www.veteran.auto.cz budeme pravidelně vracet podrobnými recenzemi modelů FOX toys (najdete je ve zvláštní sekci Modely). Každý týden chystáme jeden článek na toto téma, obohacený pohledem do historie. Historické reálie s odkazem na model najdou místo i v sekci Auta.

O konkrétní model si budete moci také zasoutěžit. Věříte si, že znáte jeho historii a znáte nabídku společnosti FOX toys? Pak jistě budete znát odpovědi na naše otázky…

Náš seriál odstartuje již zmíněnou novinkou – Velorexem. Vždyť letos šedesátileté vozítko kdysi určené pro „tělesně vadné“ kolem sebe soustředilo kult ortodoxních vyznavačů a i díky filmu Vrchní prchni se vrylo do srdcí hned několika generací. Kromě výše připomenutých tatrovek, volh nebo žigulíků si přijdou na své také milovníci „těžkých vah“. FOX toys jim může nabídnout třeba úspěšné autobusy Škoda RTO nebo trolejbusy s okřídleným šípem ve znaku. Přineseme také zajímavý pohled do zákulisí výroby modelu od vytipování atraktivního typu vozidla přes často nesnadné zajišťování originální technické dokumentace po vlastní realizaci, zadání do výroby a následnou distribuci.

Modely FoxToys

Několik NEJ společnosti FOX toys, s.r.o.

 

-       Největší specializovaná prodejna s modely aut v ČR,

-       nejširší výběr přes 17 000 druhů aut,

-       největší výběr českých modelů, a to nejen od firmy Abrex, ale od celé řady menších výrobců, kteří nabízejí ručně vyráběné modely českých aut. Za povšimnutí stojí např. velmi pěkné modely autobusů RTO a trolejbusů Škoda,

-       byla u zrodu historicky prvního modelu českého auta v měřítku 1/18, a to Škoda Fabia WRC,

-       v nabídce jsou nejdražší modely na českém trhu, pohybující se cenově mezi 50–80 tisíci Kč.

Jenom na doplnění: ve světě existují i dražší modely, ale ty se v Česku (zatím?) skutečně nedají prodat…

Zdeněk Vacek