Tatra 111: SOUTĚŽ + RECENZE + UKÁZKY z knihy Jana Neumanna (Grada)

Tatra 111: SOUTĚŽ + RECENZE + UKÁZKY z knihy Jana Neumanna (Grada)

Jan Neumann: “Tatra 111″ Grada přichází s novou publikací o snad nejslavnějším nákladním automobilu československé historie. Publikace stojí 349 Kč  – zcela přiměřených kvalitě.


 

Text: Zdeněk Vacek

Ukázka z knihy J. Neumanna "Tatra 111"

Zrodila se, aby sloužila německé branné moci (wehrmacht), ale její kariéra trvala od roku 1943 až do 1962. Dvanáctiválcová vzduchem chlazená Tatra 111 se u nás významně podílela na většině stavebních projektů 40. až 70. let, v bývalém SSSR jí dokonce za věrné služby postavili pomník. Exportovala se však i na Západ včetně Itálie nebo Nizozemska.  

Ukázka z knihy J. Neumanna "Tatra 111"

Publikace je doslova přeplněna  vyčerpávajícími informacemi, technickými údaji, schématy hlavních i ojedinělých provedení a řadou dobových černobílých i současných barevných fotografií. Příznivci Tatry 111 v ní najdou i málo známé „špeky“, některé aplikace Tatry 111 byly dosud známé pouze velmi úzkému okruhu lidí a v provozu se objevovaly ojediněle – přesto jsou tu zachyceny a popsány. Neumannovu hutnou technicistní knihu občas připomínající návod k obsluze a údržbě (mimochodem významný informační zdroj) nepřečtete za jeden večer. Spíše se jedná o velmi hodnotné shrnutí dostupných informací o kdysi tak populárním a hojně rozšířeném užitkovém vozidle – dost možná nejslavnějším v dějinách československého automobilového průmyslu. Zajímavé je třeba čtení o postupu startování T 111 v drsných klimatických podmínkách SSSR.

Přesto nám v knize leccos chybí – hlavně zajímavosti ze zákulisí vývoje a výroby, nebo reakce uživatelů. Vždyť v některých západních zemích byl provoz tater omezován kvůli vlivu jejich výkyvných polonáprav s měnícím se rozchodem při propérování na vozovku atd. Dost možná v tom měla prsty lobby konkurentů… Snad autor tyto zajímavosti zmapuje ve druhém rozšířeném vydání. 

Běžná cena: 349 Kč, 172 stran formátu 22 x 17 cm. O knihu můžete také soutěžit na www.veteran.auto.cz
Ukázky z publikace naleznete v galerii:

Knihu nagladatelství Grada ( http://www.grada.cz/ ) bylo možé získat v naší soutěži.

Otázka zněla: První provedení Tatry 111 z roku 1943 mělo užitečnou hmotnost (nosnost):
a) 6500 kg
b) 7000 kg
c) 8000 kg
d) 10 000 kg
Správná odpověď: a) 6500 kg

Gratulujeme výherci: Peter Ivkovič, Levice

Knihu je možné objednat přes http://www.grada.cz/katalog/kniha/tatra-111_5909/listovani-google/

Ukázka z knihy J. Neumanna "Tatra 111"

Zdeněk Vacek