Jan Lahner: Česká silnice 1945-1955 (RECENZE nové knihy o silničních závodech motocyklů, vydané brněnským Atelierem Kupka)

Jan Lahner: Česká silnice 1945-1955 (RECENZE nové knihy o silničních závodech motocyklů, vydané brněnským Atelierem Kupka)

První poválečné desetiletí patřilo k nejpestřejším v naší motocyklové historii. Uznávaný historik „jedné stopy“ Jan Lahner dlouhodobě shromažďoval podklady a výsledek opravdu stojí za to! Kniha vyšla v ediční řadě Motor Journal a stojí 1000 Kč.

Ukázka z knihy J. Lahnera "Česká silnice 1945-1955"

Jan Lahner měl o čem psát, vždyť na tratích silničních závodů se ve sledovaném období střetávala nastupující generace s bohatýry jako byl Antonín Vitvar, kompenzující vyšší věk mnohaletými zkušenostmi za řidítky i volantem. Třeba František Šťastný tehdy začínal na dvacet let starém nortonu, Jawa a ČZ budovaly silné týmy a kromě dvoudobých motorů měly obě tuzemské značky v portfoliu také velmi zajímavé čtyřdobé stroje. Situace „na bojišti“ se i kvůli společenskému klimatu a zásadním změnám v našem hospodářství měnila před očima, závod po závodu.

Ukázka z knihy J. Lahnera "Česká silnice 1945-1955"

Kromě nespočtu medailonků slavných i pozapomenutých závodníků se čtenář dovídá třeba i o dobovém zákazu startu motocyklů zahraničních značek. Závodníci se však s pečlivě vypiplanými mašinami nechtěli rozloučit, ostatně mívali v nich uloženy pěkné peníze. Proto narychlo odstraňovali cizokrajná loga, místo nich na kartery a nádrže malovali názvy jako Blesk či krkolomné zkratky. Neinformovaní diváci i někteří „novináři“ se pak rozplývali nad úspěchy socialistických sportovců, kteří „přicházejí s novými a novými stroji“…
Na 270 křídových stranách formátu A4 jsou kromě širších dobových souvislostí a popisu tratí zastoupeni také závodníci. Ve čtivých medailoncích tak defilují jména jako Kostlivec, Bubeníček, Lucák, Dusil, Kněz, Jiří a Jaroslav Simandlovi nebo Jiří Koštíř a mnozí další, o nichž dosud nebylo nic tak podrobně a výstižně napsáno.

Ukázka z knihy J. Lahnera "Česká silnice 1945-1955"

Výpravnou publikaci se stovkami fotografií a vyčerpávajícími tabulkami – výsledkovými listinami všech zjištěných závodů té doby – vydal Atelier Kupka, Hvězdová 13, 60200 Brno, kontakt: info@motorjournal.cz

Cena 1000 Kč plně odpovídá mimořádné informační hodnotě i pečlivému a čtivému zpracování.

Ukázky z knihy najdete v galerii:

Zdeněk Vacek