Fiat 500 (RECENZE + SOUTĚŽ + ukázky z knihy J. Fialy)

Fiat 500 (RECENZE + SOUTĚŽ + ukázky z knihy J. Fialy)

Renomované nakladatelství Grada věnuje historii motorismu hned dvě ediční řady. Představujeme 208stránkovou monografii Jiřího Fialy, zabývající se fenoménem Fiatem 500.

Fiat 500, toto dítě poválečné euforie, doslova posadil Itálii na čtyři kola. Pětistovka byla symbolem mládí, optimismu a všeho italského. První souborná česká publikace poskytuje neuvěřitelně podrobný přehled technických, ekonomických i historických faktů o tomto sympatickém automobilu. Velmi kompaktní a jednoduchý vůz se narodil v roce 1957 a do počátku osmdesátých let jich v různých zemích vyrobili necelých pět milionů. Kniha začíná zevrubnou zmínkou o předválečných malých Fiatech 500, zvaných Topolino a o jejich poválečné generaci. Na ně navázala “Nová pětistovka”, která se později stala světovou ikonou nejmenších lidových vozů. Postupem doby se objevovaly nové modely s četnými vylepšeními. Fiátku se brzy chopily kreativní italské karosárny Pininfarina, Vignale, Ghia, Scioneri, Moretti a oděly jej do nových šatů. Existovaly verze kombi, plážová auta i různé kuriozity. Samostatnou kapitolu tvoří sportovní varianty úpravců Abarth a Giannini, formule i rekordní vozy. Zmíníme se o vybojovaných vavřínech. Pětistovky se vyráběly v mnoha zemích od Rakouska po Nový Zéland. Popisy jednotlivých verzí jsou doplněny základními te chnickými daty, obrázky a příklady původních prospektů. Zajímavá je i kapitolka o pětistovkách v Československu. Poslední část knížky se věnuje následníkům nejmenšího Fiatu a vyvrcholí představením velmi úspěšné nové generace typu Fiat 500 v roce 2007.

Vysoká odborná úroveň publikace i poměrně čtivý autorův styl jsou podpořeny velmi bohatou obrazovou přílohou a 11 stranami tabulek pokrývajících technické parametry i objem a strukturu produkce včetně zahraničních továren a licencí. Za 208 stran formátu 22 x 17 cm požaduje Grada přiměřených 299 korun. Více na http://www.grada.cz/katalog/seznam/fiat-500_5724/

V naší fotogalerii naleznete na ukázku více než 20 stran z této publikace!

Líbí se Vám? Objednávejte publikaci na http://www.grada.cz/ . Do 28. února 2010 jsme soutěžili o poukázky po 300 Kč (pět výherců) na nákup libovolné publikace Grada!

Otázka zněla:
Ve kterém roce se začal Fiat Nuova 500 (nástupce Topolina) vyrábět?

a)         1946
b)         1957
c)         1968
d)         1979
Správná odpověď: b) 1957

Výhercům blahopřejeme:

Milan Trnka, Velký Beranov

Jaroslava Neumannová, Liberec

Tomáš Krupička, Přeštice

Václav Motl, Letohrad

Dana Tučková, Teplice

Zdeněk Vacek