Recenze knihy "J.Sodomka" Pohled do historie slavné karosárny...

Recenze knihy "J.Sodomka" Pohled do historie slavné karosárny...

RECENZE knihy “J. Sodomka”: Útlá publikace brněnského znalce automobilové historie  dr. Jana Tulise odhaluje bezpočet cenných informací a spoustu nikdy nezveřejněných dokumentů.

Text: Dr. Georg W. Pollak, sc.

Knihy Sodomka

Popis jednotlivých epoch karosárny Sodomka a osudů jejího majitele je přehledný a přesný. Kromě Sodomky je na 20ti stranách pojednání o začátcích českých karosáren jako V. Brožík a synové, J. O. Jech Tomáš Lepil a synové, Ignaz Theodor Petera a synové a Oldřich Uhlík.

Fotografická i věcná dokumentace je navzdor starým materiálůma a peripetií archívů zdánlivě ztracených, na velmi dobré úrovni a hodí se nejen jako  informace pro čtenáře ale i jako studijní podklad historikům.

Autor se za účelem precizní rešerše uchýlil na leta do archívů, aby se vyhnul kolportaci neověřených tvrzení z ústních pramenů a neopakuje jen známá fakta. Určitě nebylo jednoduché roztřídit účelové polopravdy od holé skutečnosti – počáteční obtíže při akvizici vznikly i díky chybějící kolegialitě některých tuzemských sběratelů automobilové literatury.

Knihy Sodomka

Zásadní informace, archívní materiály a některá rukopisná svědectví zdědil od svého dědečka, který pracoval před II. světovou válkou v brněnské Zbrojovce a měl velmi blizké vztahy k předním osobnostem tehdejšího automobilového průmyslu včetně Josefa Sodomky .  Autor sbírá motoristickou literaturu již přes 40 let. Některé materiály, souvislosti a nové skutečnosti  získal i díky stykům s cizinou,kde je členem The Society of Automobile Historians.

Na webové stránce nakladatelství CPress si lze v knize virtuálně zalistovat….

http://knihy.cpress.cz/knihy/auto-moto/autosalon/j-sodomka-pohled-do-historie-firmy-sodomka-a-dalsich-ceskoslovenskych-karosaren/

Knihy Sodomka

Pevná vazba, 144 stran formátu  210 mm x 285 mm černobílých a 8 stran barevných ilustrací

ISBN: 978-80-251-2597-7
Computer Press, cena 300 a jednu korunu u CPRESS

Knihu pročetl a doporučuje Dr.Jirka Pollak, sc.

V galerii naleznete ukázky z knihy a fotografie dokumentující historii karosárny Sodomka:

 

Zdeněk Vacek