RECENZE + SOUTĚŽ: Příběh zapomenutého průmyslníka (Karla Loevensteina)

RECENZE + SOUTĚŽ: Příběh zapomenutého průmyslníka (Karla Loevensteina)

RECENZE + SOUTĚŽ: Nakladatelství Grada věnuje historii motorismu dvě ediční řady: monografie jednotlivých typů vozidel a technické elity národa (TEN). K nejméně známým, ač nejvlivnějším osobnostem patřila hlava meziválečné Škodovky JUDr. Karel Loevenstein. Publikace Radka Diestlera o 128 stranách  16 x 24 cm stojí 279 Kč. Vydala ji Grada.

 

Dr. Karel Loevenstein byl generální ředitel a předseda správní rady akciové společnosti Škoda Plzeň, dříve Škodovy závody. navíc zasedal v představenstvu Anglo-československé banky, tvlrce investičního programu Škodovky během hospodářské krize, radil československým premiérům v národohospodářských otázkách. Svíral v ruce  

Na pozadí meziválečného Československa zachycuje zmíněná kniha život geniálního právníka a finančníka, který rozhodujícím způsobem přispěl k vybudování našeho největšího průmyslového koncernu a významně ovlivnil tehdejší hospodářství. Autor, na základě podrobného studia historických pramenů, velmi přitažlivým způsobem přibližuje čtenářům osudy dnes již zapomenuté „šedé eminence“ hospodářského a politického života první republiky a zároveň nachází pozoruhodné paralely se současností, jejichž projevem je například vliv kapitánů průmyslu na politiku nebo způsoby řešení hospodářské krize.

Ukázka z knihy R. Diestlera o Karlu Loevensteinovi (Grada, 128 s, 279 Kč)

K nejzajímavějším pasážím patří líčení konverze výrobního programu zbrojařského kolosu po první světové válce, balancování na hraně bankrotu, z něhož Loevenstein podnik vyvedl, ale i okolnosti převzetí automobilky Laurin a Klement (1925) nebo jednání s Pragou a Tatrou o vytvoření společnosti Motor, dělbě výrobního programu atd.

Kniha je místy poněkud rozvleklá, zasloužila by si čtivější styl a lepší provázání. O Loevensteinově vlivu na mladoboleslavskou automobilku se nedozvíme takřka nic, ač existují zajímavé prameny jako třeba deníky vrchního ředitele ASAPu ing. Karla Hrdličky, uložené v archivu Škoda Auto, a.s.     

Nicméně Loevenstein je většině čtenářů neznámý a z knihy se o něm dozvědí mnoho podstatného i řadu zajímavostí. Za 128 stran formátu 22 x 17 cm požaduje Grada přiměřených 279 korun. Doporučujeme nejen zájemcům o hospodářské dějiny.

Více na http://www.grada.cz/pribeh-zapomenuteho-prumyslnika_5356/seznam/katalog/

V naší fotogalerii naleznete na ukázku několika stran z této publikace!

 

Líbí se Vám? Objednávejte publikaci na http://www.grada.cz/ . Do 15. června 2010 jsme soutěžili o poukázky po 300 Kč (pět výherců) na nákup libovolné publikace Grada!Soutěžní otázka zní:

Soutěžní otázka zněla:

Ve kterém roce došlo pod Loevensteinovou taktovkou k převzetí automobilky Laurin&Klement plzeňskou Škodou?

a)         1919

b)         1925

c)         1929

d)         1935

Správná odpověď: B)

Výhercům blahopřejeme: Ján Račák, Brezno – Věra Hošková, Uhlířské Janovice – Jaroslav Stejskal, Liberec – Petr Bleha, Ostrava-Hrabůvka – Michal Veselý, Most

Zdeněk Vacek