NOVÁ KNIHA: Škodovkou na Sněžku i kolem světa

NOVÁ KNIHA: Škodovkou na Sněžku i kolem světa

Odhalte pestrý život motoristy par excellence Břetislava Jana Procházky-Dubé! O rychlostním rekordu cesty kolem světa za 97 dní Škodou Rapid, o výjezdu Popularem SV na Sněžku po kamenité turistické stezce, o autentických velkogarážích z roku 1930, o “Pohlově zrcátkové aféře” na Rallye Monte Carlo, o dojednávání licence na tabule Pragotron…

Ukázka z knihy Škodovkou na Sněžku i kolem světa: Grada, 2010, 160 stran za 289 Kč

V galerii si můžete přečíst ukázky z knihy:

Kdo by neznal české cestovatele Hanzelku a Zikmunda! Ale víte, že jejich průjezdu Afrikou a Jižní Amerikou předcházela o 11 let dříve výprava kolem světa v sériové Škodě Rapid? Její vůdčí osobnost, Břetislav Jan Procházka, motorismem žil od mládí: dovážel k nám americké oleje i servisní a garážovou techniku, s bratrem vybudovali moderní „autosanatorium“. Svůj osud spojil s propagací vozů značky Škoda. Pro jeho odvážné dálkové jízdy prokazující spolehlivost škodovek se mu začalo přezdívat „polykač kilometrů“. Své jezdecké umění také prokázal při úspěšném pokusu zdolat Škodou Popular vrchol Sněžky – ostatně přečtěte si příslušnou kapitolu výše v galerii!

Ukázka z knihy Škodovkou na Sněžku i kolem světa: Grada, 2010, 160 stran za 289 Kč

Kniha opírající se i o dosud nepublikované materiály z rodinného archivu představuje silnou Procházkovu osobnost, praktika i snílka, cestovatele, publicisty a podnikatele. Zažil sovětské Rusko v době politických procesů, ale své postřehy musel kvůli cenzuře hájící našeho spojence psát „do šuplíku“ – dnešní čtenář se má na co se těšit. Zajímavě působí konfrontace s dobovými dojmy Fučíka, Wericha, ale i podobnost s o 28 let mladší tajnou zprávou Hanzelky a Zikmunda, vypracovanou pro Brežněva.

Kromě poutavé cestopisné linie si přijdou na své i milovníci historických automobilů, neboť Škoda Rapid se prala s terénem opravdu statečně.

Procházka byl „muž činu“, po válce se uplatnil v Americe v automobilové i letecké branži. Příběh zdatného propagátora českého průmyslu a světoběžníka se čte jedním dechem.

Zdeněk Vacek