Peugeot 402 Darl'mat Legere "Special Sport" Roadster: Vzácný sportovec

Peugeot 402 Darl'mat Legere "Special Sport" Roadster: Vzácný sportovec

Během aukce Amelia Island, pořádané společností RM Auctions 12. března na Floridě v hotelu Ritz-Carlton bude nabídnuta k vydražení řada vzácných historických automobilů. Mezi které bude patřit i francouzský Peugeot 402 Darl’mat Legere “Special Sport” Roadster z roku 1938.

Peugeot na autosalonu v Paříži v říjnu roku 1935 poprvé odhalil modelovou řadu 402, která představovala radikální přelom v oblasti tvarů karoserie. Automobil klasické koncepce díky dvojici hlavních světlometů schovaných za mřížkou masky chladiče, šikmému čelnímu sklu a absenci bočních stupaček působil na svou dobu velmi moderně.

Automobilka nabízela v rámci modelové řady 402 řadu karosářských verzí, z nichž jsou v dnešní době nejpopulárnější Éclipse Décapotable s elektrickým ovládáním pevné střechy, kterou lze uložit v zavazadlovém prostoru.

Vedle automobilkou nabízených modelů ovšem vznikaly i zakázkové stavby a například Emile Darl’mat, který byl jedním z největších prodejců značky Peugeot na světě, produkoval v malých sériích svá vlastní kupé a roadstery s technikou modelu 402.

Karoserie pro Peugeoty Darl’mat navrhoval designér Georges Paulin, který byl původně zubařem a výrobu zajišťoval pařížský karosář Marcel Pourtout. V počátcích této spolupráce vznikaly zakázkové karoserie pro modely 301 a později i pro velký Peugeot 601.

Emile Darl’mat měl slabost pro sportovní vozy a jeho snahou bylo navrátit Peugeotu auru výrobce, jehož závodní vozy patří mezi špičku, tak jako tomu bylo před první světovou válkou. V letech 1937 a 1938 se Peugeoty Darl’mat, které využívaly šasi modelu 302 a dvoulitrový čtyřválec z typu 402 účastnily Le Mans. V roce 1938 pak tento Peugeot zvítězil ve své třídě.

Vedle závodních vozů vznikaly i automobily pro zákazníky a v letech 1936 až 1938 bylo postaveno přes 100 Peugeotů Darl’mat 302/402. V roce 1938 tyto automobily již většinou využívaly kromě motoru typu 402 i jeho upravené šasi a právě z tohoto roku pochází i roadster nabízeny v aukci společnosti RM Auctions.

Peugeot 402 Darl’mat Legere “Special Sport” Roadster s číslem podvozku 705516 je jedním ze zhruba 54 vyrobených roadsterů, z nichž se do dnešních dnů dochovalo okolo 30 vozů. Základem vozu je odlehčené šasi modelu 402, v němž je zamontován dvoulitrový čtyřválec s výkonem 51,5 kW (70 k), který pohání kola zadní nápravy prostřednictvím čtyřstupňové převodovky Cotal.

Historie tohoto konkrétního vozu je známá od šedesátých let. Tehdy jej měl ve své sbírce v Lyonu uložen sběratel Henri Mallatre. Koncem šedesátých let byl vzácný Peugeot prodán do Švýcarska, kde počátkem let sedmdesátých prodělal renovaci a znovu změnil majitele. Později byl prodán neznámu sběrateli do Spojených států.

Teprve v roce 2000 se objevuje znovu na veřejnosti v rámci Monterey Historic Races. V roce 2004 byl vzácný Darl’mat vystaven na Pebble Beach Concours d’Elegance, jako součást speciální třídy zaměřené výhradně na vozy Peugeot a Pourtout.

Nyní je tento zástupce francouzských sportovních vozů druhé poloviny třicátých let nabízen k prodeji a očekává se, že se jeho konečná cena bude pohybovat mezi 350.000 až 500.000 americkými dolary (zhruba od 6.250.000,- do 8.900.000,- Kč).

Ondřej Pavlůsek