Tovární muzeum BMW pořádá popáté Noc bílých rukaviček

Tovární muzeum BMW pořádá popáté Noc bílých rukaviček

Ve většině automobilových expozic se není radno dotýkat vystavených exemplářů. V továrním muzeu BMW to alespoň jednu noc v roce neplatí.

Tovární sbírka mnichovské automobilky, která se nachází nedaleko Olympijského parku, otevře své brány v pátek 23. listopadu 2012 z důvodů velmi zvláštní akce. Uskuteční se zde totiž pátý ročník Noci bílých rukaviček. Od sedmé hodiny večerní až do půlnoci si návštěvníci mohou vystavené exponáty pohladit nejen očima, ale i rukama. Pochopitelně nikoli holýma, každý dostane pár bílých rukavic, aby auta neušpinil, neupatlal a nepoškodil jejich lak. K vidění je celkem 125 kousků z muzejních sbírek.

A které to budou? Například legendární BMW 328 coby kupé v závodní verzi nebo mnohem mladší BMW Z1. V případě „třistadvacetosmičky“ s karoserií Touring se jedná o kopii, byla dokončena v roce 2008. Legendární roadster Z1 s dveřmi, které se zasouvají do boků karoserie, letos oslavil pětadvacáté narozeniny a věnovali jsme se mu v samostatném článku. Předprodukční verze se představila na IAA 1987 ve Frankfurtu. Tomuto modelu se podařilo oživit tradici sportovních otevřených „bavoráků.“. Vystaveny jsou také některé moderní vozy, například řada 6 aktuální generace. Chystá se i improvizovaná tisková konference, kdy odpovědní zaměstnanci automobilky včetně ředitele muzea Ralfa Rodepetera budou odpovídat na všetečné otázky návštěvníků.

Působivé osvětlení dodala firma Osram a sama mu říká „Pampeliška“. Při pohledu na jeho tvar se nelze tomuto názvu příliš divit. Využívá organické světelné diody (OLED). Zařízení bude k vidění v muzeu delší dobu, až do konce ledna 2013. Kožené rukavice vyrobila pro změnu mnichovská společnost Roeckl.

Zakázané ovoce nejvíc chutná, to vědí majitelé veteránů také u nás. Nejen těch muzejních, ale i těch, se kterými občas vyjedou na srazy. Někteří návštěvníci si nedokážou vážit práce druhých a aut se nejen dotýkají, ale dokonce do nich bez dovolení lezou a fotí se za volantem. Historická hodnota exponátů je jim jaksi ukradená. O značných investicích a času, které spolykala renovace, nemluvě. Ne každý majitel historického vozu u nás je multimilionář, většina z nich musí prodat jinou vzácnost, aby získala prostředky na rekonstrukci. Byť současné trendy velí zachovávat autentičnost dříve vyrobených historických automobilů.

Aleš Sleeper Dragoun