Angličáci Matchbox: Výstava modelů v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze

Angličáci Matchbox: Výstava modelů v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze

Od prosince 2012 až do konce března je v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze otevřena výstava modelů Matchbox.

Značka Matchbox je dodnes fenoménem a znají ji i mladší sběratelé, kteří se narodili v osmdesátých a devadesátých letech minulého století. Je nutné dodat, že nejde a nikdy nešlo o název firmy, ale pouze registrovanou obchodní známku. Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum si přichystalo výstavu modelů s tímto logem, a to od počátku produkce až po takřka žhavou současnost. Pravda, je zaměřena spíše na děti, ale své si zde najdou rozhodně i dospělí. Výstava začala 12. prosince 2013 a je otevřená do 1. dubna 2013, zájemcům tedy příliš času nezbývá. Exponáty pocházejí ze dvou soukromých kolekcí: Alexandra Goldscheidera (Londýn) a pozůstalosti pražského sběratele Tomáše Frýda.

K vidění je produkce ze čtyřicátých a padesátých let, maličká série 1-75, velké King Size (anglicky „královská velikost“), řada Superfast a hlavně legendární Models of Yesteryear. Ta dosáhla značné obliby dosáhla i v bývalém Československu, kde byla běžně k dostání. Tedy, běžné, v rámci tehdejších možností, pochopitelně. Ti dříve narození si určitě vzpomenou, jak kupovali modely koncem šedesátých let za ceny, které se pohybovaly kolem 25 Kčs. Pojem „angličáky“ se také používal jen u nás a stal se nakonec takřka synonymem pro automobilový model. Muzeum se dokonce rozhodlo pro oficiální název použít ještě familiérnější název „angličáci“, který sice možná není správně česky, ale o lecčems svědčí.

Výstava ukazuje například kompletní první řadu zíměné série Models of Yesteryear. Nepatřily sem pouze historické nákladní a osobní automobily, ale také zemědělské stroje, lokomotivy, koňský dostavník, autobus a dokonce tramvaj! Osobní a užitková auta jsou také menší než 1:43, odpovídají zhruba měřítku 1:48. Například bílý závodní Mercedes Grand Prix je dnes opravdovou vzácností. Mezi „ypsilonkami“ se ale později objevila třeba známá Stephensonova Raketa (The Rocket). Ale také nabídka aut se postupně rozšiřovala. Zejména užitkové vozy vyhledávaly různé společnosti, které s tímto průmyslovým odvětvím neměly společného vlastně vůbec nic. Nechávaly si však vyrábět limitované edice kvůli vlastní reklamě. Od jednoho typu vozu tak existuje nepřeberné množství variant, i ty jsou samozřejmě předmětem zájmu nadšenců.

Stručně z historie Lesney

Firma Lesney Products vznikla v roce 1947. Začínala sériemi Moko a Pop-Pop, jednalo se většinou o maličké modely, měřítko se tehdy ještě neudávalo. Šlo vyloženě o hračky a mohli si je dovolit koupit svým dětem také rodiče z chudších vrstev, proto se jim říkalo „penny toys“. Z nejstaršího období existence pochází i korunovační kočár královny Viktorie. Značka Matchbox měla premiéru o šest let později. Ano, název skutečně vznikl podle krabičky od zápalek, Britové se navíc inspirovali v Československu, konkrétně v proslulé sušické továrně. Původní záměr byl totiž takový, že se modely musí vejít do krabičky od sirek. Models of Yesteryear se objevily v roce 1956 a byly určeny výhradně dospělým. Sběratelská mánie tak mohla začít, přispěly k ní i na tehdejší dobu precizní detaily. Proti dřívějších plechovým autíčkům byly skutečně kvalitativním skokem.

Původní těžkou, ale kvalitní zinkovou slitinu začaly později doplňovat plasty, určené zejména na kolečka, ale i další části. Ani doslova celosvětový úspěch však neznamenal prosperitu. Krize totiž dolehla kromě britského automobilového průmyslu i na výrobce jejich miniatur. Společnost Lesney zbankrotovala v červnu 1982, kdy se také zastavila domácí produkce. Rozběhla se ovšem v Macau a později v Číně. Matchbox střídal majitele (Universal International, Tyco). Čeští sběratelé si pamatují i na modely, které vznikaly v Bulharsku – nejednalo se o kopie, nýbrž oficiální licenci.
Se sbíráním Matchboxů, zejména legendární série Models of Yesteryear, se dá začít bez problému i dnes. Různých verzí je k dispozici dost a dost. Ceny navíc během let spíše padají, než aby rostly. Výjimkou jsou jen nejstarší exempláře s originálními krabičkami. Mohou za to dámy, které vyprodávají doslova za pakatel dědictví po svých chotích. Pochopitelně, existují i falzifikáty, kopírovalo se jak na běžícím pásu…

Nejbližší konkurenti

Lesney již v 50. letech vyrostla domácí konkurence v podobě řady Corgi Toys společnosti Mettoy Playcraft. Krize v první polovině předposlední dekády minulého věku, která zamávala se všemi britskými výrobci (mimo jiné i Meccano, tvůrce Dinky Toys, která začínala již před druhou světovou válkou), vrhla všechny společnosti nakonec do náruče hračkářského gigantu Mattel. Značky Dinky Toys a Matchbox vlastní Mattel dodnes. Ještě zmiňme Lledo, které sice vzniklo až v roce 1982, ale bylo dítětem Jacka Odella, jednoho ze zakladatelů Lesney. Produkce britských firem se stěhovala do Asie, tak se Odell vzpříčil. Jeho firmu ale stihl stejný osud, navíc ji paradoxně pohltila znovu samostatná Corgi Classic Limited a v roce 2005 definitivně zrušila. Je zajímavé, jak se životopisy konkurentů spojovaly a rozdělovaly. Nesmíme zapomínat ani na kontinent: třeba ve Francii produkovala kvalitativně podobné miniatury firma RAMI. Orientovala se však hlavně na „pravěké období“ v zemi galského kohouta. Existovala v letech 1958-1969.

Kniha

Zájemcům o „yesteryeary“, „ypsilonky“ neboli „ýčka“ lze doporučit Velkou knihu o modelech Matchbox Models of Yesteryear 1956-1972 autorů Alexandra Píchy a Libora Mikše. Ano, věnuje se pouze úvodním sériím, ale skutečně komplexní formou a pro všechny fanoušky je prakticky nutností.
Foto: Gabriel Urbánek, UPM

Aleš Sleeper Dragoun