Aston Martin DB 2/4 MkII Ghia Supersonic (1956) – Britská stíhačka z Turína

Aston Martin DB 2/4 MkII Ghia Supersonic (1956) – Britská stíhačka z Turína

Italská Ghia nestavěla své extravagantní „supersonické“ karoserie pouze na podvozcích Fiatů 8V. Dočkal se jí i jediný Aston Martin.

Unikátní automobil si objednal jeden člen rodiny Vanderbildtů přímo u britského Aston Martinu, který tehdy vlastnil průmyslník David Brown. Tovární „šaty“ však americkému milionáři jaksi nestačily. Speciální karoserie inspirovanou tehdejšími proudovými letadly (výraz „supersonic“ znamená „nadzvukový“) vytvořila coby zakázku věhlasná a tehdy ještě samostatná italská firma Carrozzeria Ghia.

Ta se svou kreací pochlubila doslova na domácí půdě, Turínském autosalonu 1956. Původně bílý (či chcete-li krémový) automobil s číslem podvozku AM300/1/1132 však hned neputoval do USA, jezdil po francouzských letoviscích na břehu Středozemního moře a za jeho volantem byl k vidění hlavně tehdejší pilot formule 1 Harry Schell. Údajně byl právě on prvním majitelem tohoto vozu, k Vanderbildtovi tak vůbec nedorazil. Schell, národností Američan, ale po otci Francouz, žil a závodil v Evropě. Dílo Giovanniho Savonuzziho se ocitlo také na stránkách magazínu Life.

Litina, hliník a ocel

Aston Martin s hliníkovou karoserií Ghia Supersonic měl stejně jako všechny ostatní  DB 2/4 druhé série pod přední kapotou podélně umístěný řadový šestiválec objemu 2922 cm3. Nepřeplňovaný litinový agregát s vrtáním a zdvihem 83 x 90 mm měl rozvod DOHC, tedy dvojici vačkových hřídelů v hlavě a také dvouventilovou techniku. Při kompresním poměru 8,5:1 dával 136 kW (185 k) v nejvyšších 5500 min-1. O přípravu směsi se starala trojice karburátorů Weber. Na tuhou zadní nápravu přenášela čtyřstupňová přímo řazená převodovka až 247 N.m točivého momentu při 3800 otáčkách.

Podvozek měl rozvor 2515 mm a rozchod všech kol 1372 mm. Jeho základ tvořil klasický ocelový trubkový rám. Obě nápravy byly odpruženy vinutými pružinami, komfort zajišťovaly rovněž tlumiče značky Armstrong. Přední byla dělená s vlečenými rameny, zadní spočívala na ramenech podélných. Kapalinové bubnové brzdy dodával Girling. Největší rychlost není známa, ale s extravagantním kupátkem se určitě dala překonat magická dvoustovka, neboť i otevřené vozy se slabším výkonem jezdily až 195 km/h.

Po renovaci si v roce 2011 odnesl Ghia Supersonic cenu z prestižní soutěže elegance v kalifornském Pebble Beach. Do USA se tedy nakonec dostal. Při znovuvzkříšení se mimochodem dočkal dvoubarevného laku i interiéru v kombinaci bílé a tyrkysové. Vzácný automobil bude součástí dražby veteránů síně RM Auctions v New Yorku 21. listopadu 2013. Očekává se, že změní majitele za 1,5 až 2 miliony dolarů, tedy zhruba 29,5-39,3 milionu dolarů.

DB 2/4 v kostce

Aston Martin DB 2/4  se vyráběl od října 1953, na rozdíl od původního dvoumístného a o tři roky staršího DB2 měl nouzová zadní sedadla. Řadový šestiválec disponoval zpočátku ještě menším objemem 2,58 l, větší dostal až v dubnu 1954 a zdědily jej i „dvojky“ z let 1955-1957. Modely třetí série měly také šestiválce 2,92 l, ale se zvýšeným výkonem. Některé exempláře disponovaly „stádem“ až dvou stovek koní, tedy 147 kW. Tady už byly nutné přední kotouče, které se nacházely v seznamu příplatků. Podvozky všech variant karosovali kromě studia Ghia například Bertone, Graber, či Touring. Do července 1959 se vyrobilo celkem 1.307 kusů DB 2/4, nejvzácnější byla právě druhá série, které vzniklo jen 191 exemplářů. Na Apeninský poloostrov putovaly celkem čtyři podvozky, „nadzvukové šaty“ s logem Ghia však dostal jediný. Astony typu  DB 2/4 se staly poměrně úspěšnými soutěžními speciály, objevily se dokonce i ve slavné Rallye Monte Carlo.

Paradoxní osudy

Paradoxní je, že jak Aston Martin, tak Ghia skončily pod křídly Fordu. Po spolupráci s americkým koncernem ještě nebylo v roce 1956 ani vidu, ani slechu z obou stran, ale nakonec se osudy obou společností vlastně tak trochu znovu spojily. Zatímco Aston Martin dnes stále existuje a z područí modrého oválu se vymanil, Ghia v něm prakticky zanikla. Pravda, je to trochu jiný příběh…

Aleš Sleeper Dragoun