Vojenské technické muzeum Lešany - Zelený archiv

Vojenské technické muzeum Lešany - Zelený archiv

Pokud plánujete rodinný výlet, zařaďte si do seznamu vojenské muzeum v Lešanech. Milovníci technicky všeho druhu si v něm přijdou na své.

Lešanský areál nedaleko Týnce nad Sázavou spadá pod Vojenský historický ústav v Praze, stejně jako třeba Letecké muzeum Kbely. Každý rok připravuje řadu novinek. Při zahájení letošní sezony 23. května (komponovaným Dnem protiletadlového vojska) uviděli návštěvníci poprvé novou halu věnovanou raketové technice, rok 2009 je také ve znamení dokončení venkovní železniční expozice.

Šestice hal je vybavena na profesionální úrovni a věnuje se buď tématickým okruhům (děla Škoda, tanková bitva v rámci Ostravské operace z dubna 1945), nebo určitému časovému úseku (1944-1945). Expozice mají podobu diorámat, takže těžkou, ryze vojenskou techniku doplňují dobová auta či motocykly a ostatní reálie tuzemské i zahraniční provenience.

K vidění se nabízí řada kuriozit, třeba 85milimetrové protitankové dělo v samojízdné verzi, o jehož pohon se měl v terénu starat dvoudobý dvouválec z Jawy 350, izraelský těžký tank Merkava Mk.I (mimo zemi výroby existují už jenom dva exempláře, jeden v Německu a druhý, trofejní v Rusku) a samozřejmě spousta automobilové techniky.

Venkovní plochy nabídnou plejádu tanků a obrněných transportérů od T-34 po T-72, pozornosti neunikne ani sovětský samohybný kanón obří ráže 203,2 mm či odpalovací zařízení pro rakety SS-21 a SS-23.

Více informací o otevírací době a expozici najdete na www.vhu.cz.

Autor: Vítězslav Kodym

Foto: Václav Novák

Zdeněk Vacek