Aston Martin DB6: Trvalka z vlastní zahrádky

Aston Martin DB6: Trvalka z vlastní zahrádky

Aston Martin DB6 debutoval před padesáti lety, v září 1965. Ve dvou sériích se vyráběl až do ledna 1971, včetně kabrioletu Volante a výkonnějšího Vantage.

Nástupcem slavného modelu Aston Martin DB5, který proslavil James Bond ve filmu Goldfinger a dalších pěti filmech s agentem 007, byl typ DB6. Původně jej měla navrhnout, stejně jako DB5, italská karosárna Touring, ale vedení firmy se tentokrát rozhodlo využít vlastní síly. Testování nového modelu s interním označením MP 219 ve větrném tunelu začalo v únoru 1965 a ukázalo potřebu zvýšit zatížení zadní nápravy při vysokých rychlostech aerodynamickou úpravou zádi. Dosáhlo se toho prodloužením vozu a svisle useknutou zádí (tzv. Kammova záď) s ostrým zakončením ve tvaru spoileru (foto).

DB6 měl svisle useknutou záď, jejíž hrana vytvářela malý spoiler.

 

Aston Martin DB6 byl poprvé představen veřejnosti v říjnu 1965 na londýnské Motor Show a stal se prvním modelem vyráběným v nové továrně v Newport Pagnell, kam se výroba přestěhovala z Felthamu. DB6 nijak nezastíral podobnost se svým předchůdcem DB5, lišil se ale především o 95 mm delším rozvorem, pozměněným tvarem bočních oken za dveřmi, rozděleným předním a zadním nárazníkem (foto) a již zmíněnou ostře useknutou zádí. Při pohledu zezadu se DB6 podobal Ferrari 250 GTO, což konzervativní klientela ctící tradice dost těžce nesla.

Větší karoserie s rozvorem 2578 mm, délkou 4623 mm, šířkou 1676 mm a výškou 1359 mm poskytovala více vnitřního komfortu. Nad hlavami cestujících na zadních sedadlech bylo o 5 cm více prostoru a více místa bylo i pro nohy a zavazadla. Pohodlí cestujících se dalo za příplatek zvýšit posilovačem řízení a klimatizací.

Osvědčená technika

Sportovní čtyřmístné kupé Aston Martin DB6 poháněl řadový šestiválec s objemem 3 995 cm3 a dvěma vačkovými hřídeli v hlavě válců (DOHC), který navrhl legendární konstruktér Tadek Marek už pro typy DB4 a DB5. Se třemi karburátory SU dával 286 k (210 kW) při 5 500 min-1; u výkonnější verze Vantage se třemi karburátory Weber 45DCOE se udával výkon 325 k (239 kW), což bylo proti DB5 Vantage o 11 koní víc. Přes mírné zvýšení hmotnosti (1 474 kg) dosahoval DB6 Vantage rychlosti 238 km/h a z klidu na 97 km/h zrychloval za 8,4 s.


Moderní podvozek měl nezávislé zavěšení předních kol s trojúhelníkovými rameny, zadní poháněná náprava využívala Wattův přímovod a nastavitelné tlumiče pérování Armstrong Selectaride. Vpředu i vzadu měl DB6 vinuté pružiny. Standardně se dodával s pětirychlostní převodovkou ZF, ale bez příplatku si bylo možné objednat třístupňový automat. Byla opuštěna lehká trubková konstrukce Superleggera, patentovaná milánskou karosárnou Touring a použitá u typu DB5. Nahradil ji klasický rámový podvozek, na který byla připevněna karoserie.

Kabriolet Volante a kombi Shooting-brake

V souladu s tradicí značky Aston Martin nemuseli milovníci otevřených karoserií dlouho čekat na kabriolet DB6. Na londýnském autosalonu v roce 1966 se představil čtyřmístný kabriolet Aston Martin DB6 Volante (foto). Ještě předtím byly použity poslední zbylé podvozky DB5 k postavení 37 kabrioletů nazvaných "Short Chassis" Volante, neboť měly kratší rozvor. "Pravých" kabrioletů DB6 Volante bylo postaveno 140, včetně 29 kusů výkonnějších Vantage Volante, dnes vysoce ceněných sběrateli. Jeden z kabrioletů Aston Martin DB6 Volante Mk II dostal ke svým 21. narozeninám od své matky anglický následník trůnu princ Charles. Vůz byl později přestavěn na bioetanol.

V roce 1966 se představil čtyřmístný kabriolet Aston Martin DB6 Volante s textilní stahovací střechou.

Britský karosář Harold Radford přestavěl šest kupé Aston Martin DB6 na exkluzivní třídveřové kombi Shooting Brake. Po sklopení zadních sedadel byla k dispozici plocha podlahy o rozměrech 1,75 x 1,05 m. Jednodílné zadní víko mělo závěsy nahoře. Kombi bylo možné získat jak se základním motorem s výkonem 286 koní, tak i ve výkonnější verzi Vantage (325 k). Kromě jediného vozu, dodaného do USA, měly všechny zbývající kombi Shooting Brake pravostranné řízení. Další dva (možná i tři) vozy DB6 přestavěla na kombi londýnská firma FLM Panelcraft. Na rozdíl od Radfordových kombi byly zadní dveře horizontálně dělené. Zasklená část se vyklápěla nahoru a plechová dolů.

DB6 Mark II

V srpnu 1969 byla uvedena druhá série modelu Aston Martin DB6, označená jako Mark II. Verze DB6 Mark II sdílela řadu dílů s modelem DBS, vyráběným od roku 1967, včetně sedadel a širších kol. Jediným rozlišovacím prvkem na karoserii proti modelu Mark I byly podběhy kol rozšířené úzkými lemy (foto).

V srpnu 1969 byla uvedena druhá série modelu Aston Martin DB6, označená jako Mark II.

Aston Martin DB6 Mark II se rovněž dodával ve výkonnějším provedení Vantage se třemi karburátory Weber 45 DCOE, vyšším kompresním poměrem a výkonem 325 k. Zvenku se lišil jen decentním nápisem na lištách větracích otvorů na bocích. Necelá padesátka vozů DB6 Vantage Mark II byla vybavena vstřikováním paliva AE Brico, ale kvůli častým závadám se řada těchto vozů vrátila ke karburátorům Weber.


Typem DB6 skončila éra sportovních vozů Aston Martin započatá modelem DB4. Nástupce DBS, vyráběný v letech 1967–72, už měl zcela odlišnou karoserii (navrhl ji William Towns) a od roku 1969 se nabízel také s vidlicovým osmiválcem, stejně jako pozdější typy Aston Martin V8. K pokračování číselné řady DB1 až DB6 s iniciálami Davida Browna došlo až v roce 1994 typem DB7.

Fotogalerie s popisky obrázků:


Karel Haas